Speedrun Nedir Nasıl yapılır

Speedruning nedir?

Speedrun(hızlı koşu) dediğimiz şey basitçe oyunun içindeki açıkları kullanarak(Tabii ki zorunlu değil) ve gereksiz bütün hareketleri,olay dizilerini olabildiğince optimize ederek hatta mümkünse kaldırarak oyunun belirtilen kısmına ulaşmaya denir.Japonya ve Korede epey yaygındır.

En çok hangi oyunlarda Speedrun ünlüdür?

Şu sıralar The Binding of Isaac,Final Fantasy serisi,Dark souls(Bloodborne dahil) serisi,mario serisi epey popüler.Diablo 2’de görüyoruz ancak pek sık takipçileri yok gibi.

Speedrunner Olmak İçin Ne yapmalı Ne Yapmamalı

+ Oyuna göre oyunun her karesini ezberlemeniz gerekebilir.Bunun en büyük örneği Yukardaki Half Life 1 speedrun videosunda görebilirsiniz.

+ Gereksiz tüm hareketlerden kaçınmalısınız,eğerki Rol Yapma tarzında bir oyun speedrun’u yapıyorsanız “Ay şu eşyayıda alayım!” cümlesini fazla kurmamanız ciddi bir avantajdır.

+ Oyunun bütün buglarını kendi lehinize kullanın,yukardaki HL speedrun videosunda yine bunun zibilyon adet örneğini görebilirsiniz.

+ Dünya rekoru kırmak zorunda değilsiniz,bu speedrun’ı kendi zevkiniz için yapıyorsunuz,”Ya çok kötüyüm!” demeyin çünkü dünya rekoru kıranlar genellikle yıllar boyunca speedrun yapan insanlar olur.

+ Alıştırma yapın,ciddi anlamda kesitlere ayırarak alıştırma yapmak çok etkilidir ve ben bunu sık sık yaparım.

+ Oyunun kilit eşyaları varsa bu eşyaların yerlerini ezberleyin,buralar oyunu uzatıyorsa kısaltmanın bir yolunu arayın,duvar bugları çok ciddi bir yardımcıdır bu konuda.

+ Tek başınıza bir yere kadar varabilirsiniz.Youtube’u,speedrun forumlarını karıştırın.İşe yarayabilcek her türlü bilgini yutun!

+ Yukaraki quadrazid’in takımının speedrun videosu benim gözümde dünya üzerindeki en iyi speedrun videosudur.2011 yılında başlayan planlama süreci 2014’te bitmiş ve şu anki halini almıştır.Bu video tam anlamıyla bütün altın kuralları,bütün minimal kuralları içeriyor.İyice incelemenizi tavsiye ederim.

Paylaş:

Barış Taşcıoğlu

Ben Barış. Oyunlara karşı aşırı ilgili ve istekli birisiyim. Oyunlar ile ilgili sürekli kendini geliştiren ve yeni oyunlar peşinde koşan maceracı bir yazarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir