Ram Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Herkese merhabalar. Bu gün sizlere ram seçerken sıklıkla yapılan hataları ve karşılaşılan sorunların nedenini sunacağım.

Ram alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1-)Sisteme Uyumluluk Sağlaması

Öncelikle yeni bir sistem topluyor iseniz DDR4 eski bir sistem topluyor iseniz DDR3 seçmeniz gerekmektedir. Ve anakartın ne kadar MHZ desteklediğine dikkat edip ona göre raminizin MHZ nı o kadar yüksek seçmelisiniz. Yoksa boş yere bütçeden kaybedersiniz. Ayrıca anakartınızın kaç slotlu olduğuna dikkat edip ona göre bir ram kiti seçmelisiniz.

2-)Yeterlilik

Günümüzde hala daha akıllardan kaldırılmamış yanlış düşünceler var. ”Kanka ne kadar ram alırsan o kadar iyi olur 2000 TL lik sisteme 16 gb ram çok iyi” gibi tavsiyelere aldırmayıp ortalama bir sisteme max 8GB düşük bir sisteme ise 4 GB kafidir.

3-)APU Sistemde Ram Seçimi

Apu sistemde ekrankartı olmadığı için o ekran karının bir geçici hafızaya yani ram e ihtiyacı var. Bunun için raminizin hızını yani MHZ’ı yüksek seçmelisiniz. Ve unutmayın sırf 2 gb ekran kartına ayıracaksınız.

Başka bir sorunuz varsa yorumlarda belirtmeyi veya yanlışımız var ise eleştirmeyi unutmayınız.

Paylaş:

Savaş Taşcıoğlu

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 6 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Ram Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler” için 2 yorum

 • 22/02/2017 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  Baya bilgili oldu çok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 22/02/2017 tarihinde, saat 18:04
   Permalink

   İşinize yaradıysa ne mutlu bize, yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir