144 Hertz Monitör Nedir ? 60 Hertz İle Arasındaki Fark Nedir ?

Herkese merhabalar.

Bugün ”Gamer” diye adlandırdığımız profesyonel oyuncuların kullandığı 144 Hertz monitörden bahsedeceğim. Öncelikle bu hertz ler nedir onu açıklayayım.

Bilgisayarınızda oynadığınız oyunun FPS i ortalama olarak 30’un üstünde ise FPS oyunları hariç çoğu oyunlarda kasmadan oynayabilirsiniz. Bunun içinde 60 ila 75 hz arasındaki monitörler sizin için uygundur. Çünkü 60 FPS e kadar monitörünüz size performansı saniye saniye verecektir. Fakat 100 FPS ile 75 FPS arasında hiç bir fark göremezsiniz. Çünkü monitörünüz 60 ila 75 hertz in arasındadır. Yaani ”Hertz” sizin FPS değerinizi gözünüzün önüne sunacak teknolojidir.

Gelelim 60 hertz ile 144 hertzin arasındaki farka. Öncelikle verdiğim video yu 720p60fps e alıp (isterseniz 1080p60fps de olur) inceleyiniz. Ve 60 Hertz ile 144 Hertz’in arasındaki farkı hayal edin 🙂

NOT:Belki anlatamamışımdır monitörünüz kaç hertz ise o kadar fps kalitesi gözünüze görünür.

Şimdi aşağıdaki video dan izleyelim.

Paylaş:

Savaş Taşcıoğlu

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 6 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir