DirectX nedir,XBox ve Windows’a Çıkan Oyunlar Neden Genelde PS4’e Çıkmaz?

Selamlar herkese!

Bu kısa yazımda DirectX’in ne olduğunu açıklamakla birlikte oyunlar için XBox-Windows bağlantısını anlatmaya odaklanarak birazda olsa sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikle DirectX bir uygulama programlama ara yüzüdür.(API olarak geçer) ve multimedya özellikle oyun programlamaları için kullanılıyor.Bu DirectX adlı API sayesinde karmaşık işlemleri çok daha kolay ve optimize şekilde yerine getirebiliyoruz. Windowsa çıkan çoğu oyun DirectX desteği alıyor,Path of Exile ve Neverwinter Online bunların en basit örnekleridir.

Bu DirectX adlı API’ı Xbox ve Windows çok rahat ve optimize edilmiş şekilde destekliyor ANCAK diper platformları destekleyemiyor.Bu sebepten dolayı PC yada Xbox’a çıkan oyunlar beraber çok rahat update edilebiliyor-çıkartılabiliyor ancak diğer platformları destekleyemiyor.

Bu sebepten mütevellit çıkamıyor arkadaşlar diğer platformlara oyunlar genelde.”Ama bazı oyunlar her platforma çıkartıyor” diyeceksiniz, bu olay diğer platformlardan PC yada Xbox’a uyarlanması imkansız demek değildir, ancak Windows’tan Xbox’a uyarlanması çok ucuz ve kolaydır ve rahatlıkla yapılabilir. Diğer platformlara uyarlamak daha zordur.Bu sebepten mütevellit olur ama daha zor olur.

İşte böyle dostlar,bu yüzden PS4’e çıkan bi oyun PC ye gelmeyince üzülüyoruz. Bu yüzden Persona 5 i güzel bir biçimde oynayamıyoruz, umarım bu konuda çalışmalar olur. Yoksa daha çok üzülecekmişiz gibi görünüyor.

Barış Taşcıoğlu

Ben Barış. Oyunlara karşı aşırı ilgili ve istekli birisiyim. Oyunlar ile ilgili sürekli kendini geliştiren ve yeni oyunlar peşinde koşan maceracı bir yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir