Dar Boğaz Nedir ? Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

3

Herkese merhabalar.

Çoğu kişinin merak ettiği konu olan dar boğazı açıklayacağım. Umarım doğru bir şekilde sizlere tecrübelerimi aktarabilirim. Dar boğazı anlar iseniz bilgisayar toplarken sıkıntı yaşamazsınız.

Dar Boğaz

Öncelikle akıllarda beliren soruyu kaldıralım. Dar boğazın sisteminize hiç bir zararı yoktur. Sadece bütçenize zararı vardır. Yani aynı işi yapan fakat daha kötüsünü veya aşırı iyisini yapan bir parça almışsınız demektir. Ayrıca dar boğaz sadece işlemcinin ekran kartına veya ekran kartının işlemciye karşı düşük performans göstermesi değildir. Son zamanlarda önem kazanmış olan ekran kartlarınızın sahip olduğu ram boyutu oyunlarda dar boğaza sebep olur. Yani 2GB ram ekran kartınızda var ve ona uyumlu bir işlemciniz var ise bu dar boğaz kesinlikle olmaz gibi bir düşünceye sahip olmanızı sağlamasın. Günümüzde yeni çıkan oyunlar yüksek performanslı sistem istedikleri için ekran kartınızın ram bellekleri yetmeyebilir. Şimdi dar boğazın hangi parçalarda meydana getirebileceğini açıklayayım.

1-Ram

İşlemciniz ce ekran kartınız her ne kadar uyumlu olursa olsun raminiz az ise yüksek ram e ihtiyacı olan programlar da performans düşüşü yaşarsınız.

2-Ekran Kartı

İşlemciniz ne kadar yüksek olursa olsun ekran kartınızın performansı düşük ise, işlemciden tam performans alırsınız fakat ekran kartı yapabileceğinin ötesine gidemez. Aynı zamanda işlemcinizin ekran kartına gönderdiği görevleri tam olarak yapamaz.

3-İşlemci

Bütün sisteminiz uyumlu fakat işlemciniz kötü ise ekran kartı ve diğer bileşenlerin işlemciye göndereceği görevleri işlemci tam anlamı ile yapamayacağı için bir performans kaybı yaşanır.

Yani bilgisayar toplarken bunlara dikkat ederek eşit ağırlıklı bir şekilde bilen bir insana danışarak alırsanız hiç bir problem ile karşılaşmazsınız.

3 Yorum

CEVAP VER