Bir Oyuncunun (Gamer) Gereksinimleri (İhtiyaçları)

Herkese merhaba.

Bu gün sizlere 9 yıllık tecrübemi sunacağım tabi aranızda illa ki tecrübesi daha iyi olan vardır fakat bu makale acemiler içindir.

1-Ortam Ve Arkadaşlar

Ortam

Öncelikle temiz bir bilgisayar masanız olması ve dikkatinizi dağıtacak hiç bir şeyin etrafınızda olmaması lazım. Eğer tek yaşamıyorsanız kapınızı kitleyip veya aynı evde kaldıklarınızı uyarabilirsiniz. Masanızda bir adet ucuz da olsa mouseped olmasını önemle tavsiye ederim. Eğer FPS oyunlarında düşük hassasiyetle oynuyorsanız büyük olmalı arkanızı aniden dönmeniz gerekecek bir çok pozisyon olucaktır.

Arkadaşlar

Hepimizin keyif aldığı beraber etkinlik yaptığı arkadaşları vardır elbette fakat oyunda senin yeteneğine yakın olması pek de olası değil hatda oyun zevkiniz bile aynı olmayabilir. Bu yüzden oyunda anlaşabileceğiniz yeri geldiğinde ciddi yeri geldiğinde ise eğlenceli bir oyun oynayabileceğiniz kişilere denk gelirseniz arkadaş ekleyin ilerleyen sohbetiniz olursa şayet telefon numarasını bile alıp gerçek hayatda da arkadaş olabilirsiniz.

2-Donanım

Fare (Öncelik Sırası 1)

Donanım diyince bazılarınızın aklına mekanik ışıklı klavye, 700 800 TL verilip alınan o fareler gelebilir fakat asıl bi oyuncunun kullandığı fareye alışkanlığı var ise değiştirmemesine veya aynı ebatlara ve ağırlığa yakın bir fare almasını öneriyorum. Performansınızı en çok etkileyen şey faredir fakat çok büyük bir para verilmemelidir. 100-500 TL arası idealdir. El yapınıza uygun ve rahat bir fare seçmeyi unutmayın.

Monitör (Öncelik Sırası 2)

2. olarak Monitör. Şuanda bir çok oyuncuda bulunan 144Hz monitörler hem akıcılığı size daha iyi bir şekilde sunuyor hemde size 75Hz farklı bir deneyim yaşatıyor. Tabi 1ms olmasına da dikkat edin.

Sistem (Gerekli)

Aslında oynayacağınız oyunlar eğer rekabetçi tarzı değilse 30 Fps ideal oluyor fakat iş rekabete gelince bu Fps değeri monitöre bağlı. Yani eğer 75 Hz monitörünüz varsa 76 Fps alan bir sisteminiz sizi idare eder. 144Hz monitör sahibi iseniz 150 Sizin için ideal.

Kulaklık (Öncelik Sırası 3)

Ses kasmanıza yardımcı olacak veya gerekli bilgileri takım arkadaşınızdan size sorunsuz bir şekilde iletmeyi sağlayacak olan kulaklık oyunlarda büyük önem taşır. Klavye almak yerine kulaklık almanız mantıklı bir seçim olur.

İnternet (Gerekli)

Oynadığınız oyun nasıl olursa olsun eğer internetiniz kötü ise veya bir çok kişi tarafından aynı anda kullanılıyor ise bu sizi çok büyük bir sıkıntıya sokar. GECİKME. Bir çok oyunda kafayı yediren gecikme aslında size sunulan Ağ Bant Genişliğine sizin gönderdiğiniz veriyi sıkıştırılamamasından kaynaklıdır. Eğer sıkıştırılabilirse sıkıntı çıkmaz fakat aynı anda bir çok kişi internetinizi kullanırsa veya size sunulan ağ bant genişliği gerçekten çok kötüyse oyunlarınızda ciddi bir gecikme olur.

Klavye (Öncelik sırası 4)

Klavye aslında Dota Lol gibi oyunlar değil de CSGO gibi oyunlar oynuyorsanız performansınızı çok düşük bir şekilde etkileyecek bir etkendir. Tabi ki kombinasyon, tuş uyumu gerektiren oyunlarda öncelik sırası değişebilir.

3-Oyun Zekası

Aslında oyun zekası sizin bir sorunu hızla alternatif bir çok şekilde çözebilmenize ve en mantıklı kararların hızlı alabilmenize bağlı. Karşıdaki oyuncunun hareketlerini tahmin etme ve ona göre bir strateji geliştirebilmenize bağlı. Eğer oyununuz takım oyunu ise burada takım arkadaşlarınıza düşen yükümlülük sizin zekanıza güvenmesi ve sizin sözünüzü dinlemesidir. Sözünü dinlemeyecek bir takım arkadaşına denk gelmeniz büyük bir olasılıktır. İşte bu yüzden kafa dengi birilerini bulmanız önemlidir. Bu zekayı geliştirmek için pratik sorular çözmek, hızlı cevaplar vermek, macera konulu kitaplar okumak ve oynadığınız oyunda tecrübe edinmek yeterli olacaktır. Tabi kararları verirken de boş ve sakin bir zihinle hareket etmelisiniz.

 

Savaş Taşcıoğlu

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 6 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir